
Dadaizmus nie je len divadelný žáner, ale skutočné kultúrne hnutie a filozofický smer, ktorý spočíva v odmietnutí tradičných hodnôt a smerníc spoločnosti vrátane umenia.
Dadaizmus vznikol na začiatku 20. storočia a rýchlo sa rozšíril do Francúzska, Švajčiarska a Nemecka, kde dostal názov „Dada“. Jeho zakladatelia verili, že tradičné formy umenia nedokážu vyjadrovať moderné myšlienky a emócie, preto vo svojich dielach radšej používali nereálne a niekedy až absurdné prvky. Vďaka tomu sa na divadelnej scéne objavili predstavenia, v ktorých herci pomocou tých najúžasnejších predmetov a materiálov vytvorili jedinečnú a neskutočnú atmosféru.
Hlavnou myšlienkou divadla Dada je použitie prvkov, ktoré pomáhajú vytvárať potrebný emocionálny efekt. Dadaistické divadlo bolo navyše experimentálne a neštandardné, využívalo pre divadlo nezvyčajné formy a koncepty – napríklad hralo hru pozpátku, nútilo divákov premýšľať a aktívne sa podieľať na hre. Vo všeobecnosti sa tento divadelný žáner prejavuje mimoriadne absurdnými formami a myšlienkami a popularizuje pojem „šialenstvo“.